5. 2. 2025
Nehody na sjezdovkách nejsou sice až tak časté jako běžné úrazy. Škody, které při nich vzniknou, se však mnohdy šplhají vysoko přes milion korun. Ve hře je totiž mnohem víc než jen náklady na léčbu. Roli hraje třeba i vaše reakce bezprostředně po srážce. I proto, že některé kolize mohou být schválně zinscenované. Co je proto dobré vědět? A jak se pro takové případy pojistit?
5. 2. 2025
Cena zlata stoupá k novým historickým rekordům. Na konci ledna se vyšplhala nad 2 800 dolarů, v přepočtu na 67 700 korun za troyskou unci a dál roste. Lidé, kteří před deseti lety investovali do fyzického zlata, získali díky loňskému nárůstu jeho ceny výnos 125 procent. Kam se bude cena zlata šplhat, jaký je o něj zájem i přes vysokou cenu a proč i ČNB nakupuje zlato?
4. 2. 2025
Placení kartou v zahraničí nebo v cizí měně na internetu má své náklady. Výši těchto nákladů ale může ovlivnit sám držitel karty. Postačí k tomu, když se zorientuje v tom, která banka či finanční aplikace nabízí nejlepší kurz a nejnižší poplatky.
4. 2. 2025
Už rok stát přispívá na stavební spoření lidem jen tisícovku, ještě v roce 2023 to byl dvojnásobek. Očekávaný razantní pokles zájmu o něj se však nekoná. V loňském roce bylo uzavřeno jen o šest procent méně smluv než v roce předchozím. Co přimělo Čechy, že mají o stavební spoření stále zájem, rozebírá Petr Kielar, odborník na financování bydlení.
3. 2. 2025
Přistihli jste se někdy, že děláte něco jen proto, že to dělají všichni ostatní? Například kupujete něco, co nepotřebujete, jen proto, že to přece kupují všichni? Pokud ano, pak jste se stali obětí efektu rozjetého vlaku. Ten má přitom mnoho podob. Jak se projevuje, co způsobuje a jak nepodlehnout „stádnímu jednání“, přibližuje psycholog Jan Urban.
2. 2. 2025
Já jsem se po maturitě vyučil jako knihkupec, pak jsem nastoupil jako knihkupec a jsem pořád knihkupec, líčil svou poměrně přímočarou kariéru falešný vrchní Dalibor Vrána v legendárním filmu. To někteří lidé píší svůj životopis o poznání déle, jiní v něm zase mají nečekané odbočky do úplně jiného oboru, za které může náhoda, okolnosti nebo třeba pracovní vyčerpání.
1. 2. 2025
Vytvořit vlastní značku, vybudovat mezinárodní firmu – s tím vstupoval Vítězslav Poláček mladší do rodinné firmy DECOLED. Během dvou dekád se mu v jeho ambiciózních plánech podařilo pořádně pokročit, poslední Vánoce zdobilo jejich osvětlení města a obchodní centra ve 13 zemích. „Rukopis“ všem realizacím však dává jeho máma Eva Poláčková, s níž dnes společně rodinný byznys řídí.
31. 1. 2025
Tisíce českých lyžařů vyrazí i letos na sjezdovky do zahraničí. Jenže kromě zábavy skýtá lyžovačka také určité riziko. I přes opatrnost totiž může skončit zraněním, které se v alpských zemích může pořádně prodražit, zvláště když pro zraněného letí vrtulník. Vydat se na dovolenou bez cestovního pojištění by tak bylo hazardem. Na co se při jeho sjednávání zaměřit?
31. 1. 2025
Vlastnit nemovitost bez přístupové cesty může značně zkomplikovat její využívání. Existují však způsoby, jak takovou situaci řešit. Občanský zákoník vám totiž zaručuje určitá práva. Jak se domluvit se sousedem? Co je právo vydržení a co právo služebnosti? Na dotaz čtenářky iDNES.cz odpovídá advokátka Evelina Weagová.
30. 1. 2025
Darování nemovitosti v rodině je v Česku poměrně běžnou praxí. Za života si tak vlastníci nemovitosti podle své vůle mohou rozhodnout, jak vyřeší majetkové poměry v rodině. Takový dar však může vyústit i v konflikty. Jak postupovat, aby vše proběhlo právně bez potíží, daňových komplikací i rozepří v rodině? Na dotazy čtenáře odpovídá advokát Radek Novotný z advokátní kanceláře Drobiš & Novotný.